Megteremti a show hátterét – a televízióműsor-gyártó szakasszisztens

felnőttképzés, OKJ, felnőttoktatás, OKJ tanfolyam, szakmunkásképzés

Mint az egykori esőcsinálók  - Négy félévből álló tanfolyamokat szervezünk, ahová érettségi után várjuk a kedves érdeklődőket – mondja Mérei Gusztáv, oktató. - Iskolánk célja jó szakembereket képezni, egy olyan pályán, amelyet még ma is különleges érdeklődés és az újdonságoknak kijáró tisztelet vesz körül. Talán mert a televízóknak, a média mozgóképekkel kapcsolatos ágazatainak, a mozi és a tv feltalálása óta máig ható nimbuszuk van, az ilyen helyeken dolgozó emberek kicsit a régi társadalmak, varázslóihoz, esőcsinálóihoz is hasonlítanak. Aki nálunk végez, megtanul profi szinten műsorokat készíteni, megismerkedik a gyártási folyamatokkal, beleértve a kezdeti tervezésektől a kamerás munkálatokon  át a készülő anyagok összeállításáig. A tanfolyam során kétféle modulképzést kapnak a tanulóink, az első év anyaga megegyezik a médiatechnológus asszisztens képzéssel, amely így tehát  a mi pályánkkal szoros kapcsolatban van, egymás ráépüléseinek is tekinthetők.   A vágástól a pszichológiáig A televízióműsor-gyártó szakasszisztens képzés tantárgyai között különféle izgalmas témaköröket találhatunk,  az Általános munkaszervezés a mozgóképgyártásban, illetve a  Gyártásszervezés és eszközkezelés című modulok az első és részben a második év anyagait is magukban foglalják, amelyek között olyan témák szerepelnek, mint gyártásszervezés, videotechnika, vágás-montírozás, hangtechnika, jogi ismeretek, közgazdaságtan és a műszaki angol nyelv. Mindezekhez hozzájárul a mai tanfolyamokon immár elengedhetetlen projektmenedzsment és minőségmenedzsment képzés, valamint a  pszichológiai ismeretek. A harmadik és negyedik félév a televízióműsor-gyártással kapcsolatos ismereteket bővíti: vizuális nyelv, dramaturgia, hírszerkesztés, művelődési ismeretek és a filmtörténet tantárgyakra, valamint  külön tantárgyak tárgyalják a média oktatási-nevelési vonatkozásait is.  Folytatás esetleg operatőrként - Azért jelentkeztem ide, mert az unokabátyám is hasonló területen dolgozik, és már több közös digitációs munkát, filmet készítettünk, jobban mondva, megengedte hogy segítsek neki bizonyos fázisokban – meséli Nagy Árpád, másodéves hallgató. - Mindig érdeklődtem a képző és animációs művészetek, a videofelvétel-készítés iránt, szerintem egyik  sem hátrány azok számára, akik ilyen helyre jönnek. Nálam a rajzolgatás korszakait egyre inkább felváltotta a mozgóképes érdeklődés. Ez az iskola tehát elsősorban a gyakorlati, technikai megvalósítás magas szintű alkalmazási rendszereit tanítja meg.  Operatőr szeretnék később majd lenni, ahhoz ez a tanfolyam egy remek alapozást jelent, aztán pedig, ha lehetőségeim megengedik, továbbtanulok a szakirányú képzésre. Legalább addigra tisztában leszek a legfontosabb dolgokkal, hiszen itt annyi érdekes tantárgy van, hogy először nem is gondolná az ember.   Közvetítéstől a stúdiómunkáig A televízióműsor-gyártó szakasszisztens egyszerre végez szerkesztési és asszisztálási feladatokat, tevékenyen részt vesz műsorgyártás különféle fázisaiban. Ott van a vágószobában ugyanúgy, mint a helyszíni felvételeken, segédkezik a szerkesztőknek a stúdiókban és a közvetítőkocsikban, legyen az utószerkesztési munkálat, vagy élő felvétel. A kamerákat is tudja kezelni, és profi szinten ismeri a legkorszerűbb videotechnikai eszközöket. Feladataiból adódóan értenie kell a nyomdai és internetes kiadványokat tervezéséhez és szerkesztéseihez is, használni tudja a grafikai programokat, mozgóképeket digitalizál, képszerkesztést végez, web grafikákat készít, animációs, szimulációs feladatokat old meg. Mindezeken kívül pedig tisztában kell lennie olyan vállalkozásfejlesztési, jogi, és filmterjesztéssel kapcsolatos ismeretekkel is, amelyek tevékenységi köreibe beletartoznak. A mindennapok nem egyszerűek - Az elhelyezkedés sajnos nem egyszerű – mondja Hartai Árpád, aki több stúdióban, illetve kábeltelevíziós csatornákon munkálkodott már. - A média minden területén rendkívül fontos az ismeretség, az egymás beajánlása, és eleinte gyakran kell lóti-futi munkákat is végezni. Ha alkalmazott az ember, akkor meg állandó probléma a bizonytalanság, mivel az olyan kis stúdióknál, ahol eddig dolgoztam, mindig felmerül a finanszírozás kérdése, van úgy, hogy fél év, egy év alatt megszűnik a munkahely, mert nincs aki támogasson, vagy nem fér bele a költségvetésbe az ilyen típusú intézmények támogatása. Ettől függetlenül jól érzem magam a televíziós szakmában, többnyire kötöttségektől mentes, mégis nagy felelősséggel járó munkákat végezhetünk. A feladatok elég sokrétűek, és mindig az adott hely körülményeitől függenek. Mindennapi tevékenységem a webszerkesztéstől, a digitalizálásokon át rengeteg gyakorlati dologból tevődik össze, nagy precizitás, műszaki érzék, kreativitás szükséges hozzájuk. Általában kisebb csoportokban dolgozunk és kiosztjuk a rész-feladatokat egymás között. Mindez nem túl sok szabadidőt engedélyez számunkra, de maga a munka sem egy kötött tevékenység, elsősorban határidőkre dolgozunk, azt kell betartani, és ha sikerül, azzal csak mindenki jól jár.   PV